Vyšetření a léky

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl

Petr Zimola
03.06.2009

V léčbě kožních onemocnění se dnes využívá řada lokálních přípravků obsahující množství účinných látek (antibiotika, kortikosteroidy atd.). Účinek těchto léčiv velkou měrou ovlivňuje jejich schopnost absorbovat se do kůže. Absorpce významně závisí, kromě charakteru účinné látky a stavu kůže, i na tzv. vehikulu.

Vehikulum může připadat jako zvláštní a mnohým neznámé slovo. Jeho překlad znamená nosič či prostředník a obecně tak můžeme označit látky objemově zvětšující lék a usnadňující jeho aplikaci. Kromě toho ovlivňují hydrataci pokožky a mohou mít i významný vliv na celkový farmakoterapeutický efekt léku. V běžném životě se pak setkáváme s jeho různými typy, což mohou být například masti, pudry, krémy a další. Některá z nich si nyní představíme a přiblížíme si jejich vlastnosti.

Zásypy

Jedná se o práškovité částice, jež mohou být minerálního nebo rostlinného původu. Z těch minerálních se nejčastěji  využívá mastek, oxid zinečnatý, oxid titaničitý nebo uhličitan vápenatý. Rostlinného původu jsou různé škroby (pšeničný, rýžový, bramborový).

Na rozdíl od ostrohranných krystalků minerálních prachů, které mohou způsobovat podráždění kůže, jsou rostlinné škroby jemnější. Na druhou stranu, ale mají tendenci v přítomnosti tekutin kvasit a bobtnat.

Zásypy z kůže absorbují vodu, maz a pot. Působí protizánětlivě a protisvědivě. Jsou vhodným prostředkem na akutní nemokvající záněty. Naopak se vzhledem k svému charakteru nehodí na mokvající nebo naopak přesušenou kůži.

Tekuté pudry

Tekuté pudry jsou suspenze pevných látek v nějakém roztoku, ten se nejčastěji skládá z vody, glycerolu a alkoholu. Pevných látek (pudrů) v něm nebývá obsaženo více jak 40 %.

Působí obdobně jako zásypy, s vyšší intenzitou a více do hloubky. Užívají se nejčastěji u některých druhů dermatóz.

Roztoky

Lék lze také rozpouštět v pomocné látce, jíž nejčastěji bývá ethanol nebo voda. Mimo potírání lze roztokovou formu aplikovat i v podobě koupelí a obkladů.

Oleje

V dermatologii se užívají oleje rostlinného (olivový, sójový, lněný, ricinový), živočišného (rybí tuk) tak i minerálního původu (parafin). Používají se jako zvláčňující prostředky pro promaštění přesušené pokožky.

Masti

Tyto přípravky obsahují různé masťové základy a mohou v sobě mít až 20 % účinných látek. Masťové základy mohou být hydrofilní (mísitelné s vodou) a hydrofobní (mísitelné s oleji). Jako masťový základ se využívá vazelína (bílá nebo žlutá), parafin, vosk z ovčí vlny, včelí vosk a vorvaňovina.

Masti omezují vypařování vody, změkčují rohové vrstvy pokožky a nejčastěji se aplikují při chronickém ekzému, chronické psoriáze apod. Nehodí se na mokvající plochy a za teplejších dnů není ani vhodná jejich aplikace na větší plochy kůže.

Emulze (krémy a lotiony)

Tyto přípravky vznikají mísením olejů s tzv. hydrofilními komponentami a nacházejí i mimojiné široké využití v kosmetice. Dělí se na emulze typu voda v oleji a olej ve vodě. Prvně zmiňované se také označují jako mastné krémy a v kosmetickém průmyslu též jako „výživné" či „noční" krémy. Ty druhé se nazývají suché krémy a opět je v kosmetice známe jako „hydratační" nebo „denní" krémy.

Zkoušeli jste si někdy doma vyrobit domácí mast? Jaký základ jste pro ní použili?

Autor: Petr Zimola

Powerjóga: mladší sestra jógy
Ošklivé počasí na kolo? Zkuste spinning

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

Cukrovka v těhotenství
Těhotenství

Cukrovka v těhotenství

20.05.2009

Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění slinivky břišní, pankreasu. Slinivka břišní produkuje hormon inzulín, který umožňuje přestup cukru do krve. Náš organismus potřebuje ...

Vše o kojení - 2.díl
Kojení

Vše o kojení - 2.díl

07.05.2009

Pro pochopení kojení je dobré znát trochu anatomie a fyziologie prsu a tvorby mléka (laktace). A neméně důležité je vědět složení mateřského mléka. Následující řádky se budou snaži ...