Silymarin - Seriál o nemocech a lécích 11. díl

Skupina léků označovaná jako hepatoprotektiva je poměrně široká a různorodá. Jejích úkol je zlepšovat činnost jater, zvyšovat jejich regenerační schopnost a odolnost proti různým toxickým látkám. Pravděpodobně jedním z nejznámějších a nejdéle užívaným hepatoprotektivem je silymarin.

Silymarin je směsí různých léčivých látek, a to především tří flavonoliganů - silybinu, silydioninu a silikristinu. Získává se z rostliny jménem ostropeřec mariánský. Ostropeřec je jednoleté bodlákovitá rostlina, jejíž příznivé účinky na lidský organismus jsou známy více jak pět století.

Játra se v lidském organismu starají o životně důležité úlohy. Například plní podstatnou úlohu pří látkové výměně, při vylučování škodlivých látek z těla a při trávení (vylučování žluče). Jakékoliv poškození, ať už způsobené mechanicky či toxickými látkami, způsobuje změny na membránách jaterních buněk, a tím omezuje fungování jater.

Silymarin stabilizuje buněčné membrány. Tím umožňuje ochranu jater před škodlivými vlivy a obnovu již poškozených jaterních buněk. Tento účinek se příznivě projeví na celkovém stavu nemocného.

Kdy se silymarin užívá?

Léky s obsahem silymarinu se nečastěji indikují:

 • Při poškození jater toxickými látkami (alkohol, jedy, léky)
 • Při chronické hepatitidě (zánět jater)
 • Jako podpůrná léčba při cirhóze jater

Účinek silymarin se také ukázal jako vysoce účinný při léčbě intoxikace muchomůrkou zelenou.

Kdy si dát pozor?

 • Při známé přecitlivělosti na složku výrobku
 • Při podávání dětem mladších pěti let
 • U některých přípravků se rovněž doporučuje opatrnosti při užívání v těhotenství

Nežádoucí účinky

Charakteristikou většiny hepatoprotektiv, včetně silymarinu, je malý výskyt vedlejších účinků. Při užívání silymarinu se mohou vzácně objevit:

Silymarin je k dostání jak v lécích na lékařský předpis, tak je i dnes přidáván do nejrůznějších volně prodejných výživových doplňků.

Pokud umíte ostropeřec rozpoznat a víte kde roste, můžete si z něho pro zlepšení funkce jater také připravit čaj. Na čaj se používají semena, která se musí pečlivě rozdrtit na prášek a poté důkladně vylouhovat kvůli horší rozpustnosti složek silymarinu ve vodě.

Volíte raději chemické nebo přírodní léky?

Silymarin - Seriál o nemocech a lécích 11. díl patří do témat
 • Markéta 27.08.2014 16:51:20

  Já silymarin užívám poctivě. diky ostropestře je skvělý na játra a nejvíce mě vyhovuje silymarin duo z lékárny.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Vyšetření a léky

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku