kortikoidy a tloustnutí

autor: anfalte 19.01.2011 11:33

Zdravím.. Beru teď velkou dávku kortikoidů (80mg/den) a vím, že jeden z vedlejších účinků je tloustnutí, oplácaný obličej, krk, trup. Jsem holka 160, ani ne 50kg, aktivní a nikdy jsem váhu řešit fakt nemusela, takže se toho trošku děsím, porůznu jsem se dočetla o přibrání 10 kg za 2 měs, což si u sebe neumím představit. Problém je v tom, že prednison beru na trombocytopenii (veelice málo krevních destiček), tudíž sporty jsou pro mě trošku tabu.. Normálně se stravuju x krát denně, málokdy se přežeru, spíš furt jen něco zobám ;). Co myslíte, obejdu se bez toho přibírání? Co bych měla jíst, aby to na mě zanechalo co nejmenší stopy..? Beru to přes týden a už pozoruju žravost, dvě večeře mi nedělají problém.. :(

Odpovědi na otázku

 • Jitka Veletová, studentka medicíny 20.01.2011 20:38
  Odpověď na léčbu se hodnotí jako účinná při vzestupu trombocytů o 30 x 10^9/l a dosažení počtu nad 50 x 10^9/l (odpovídá jednotce v milionech/ml). Projevy nežádoucích účinků jsou individuální. Asi se nedá říct, že by po vysazení šla kila sama dolů, spíš by při takto krátké léčbě neměla jít nijak závratně nahoru.
 • anfalte 19.01.2011 23:38
  Děkuji mockrát.. Diagnóza je imunitní trombocytopenie, nevím, zda je to to stejné, jak ta purpura. Bylo mi vysvětleno, že má slezina produkuje protilátky proti trombocytům. Nejnižší hodnota před léčbou byla 3 mil/ml. Po dvou dnech zvýšení 10x, takže se dá snad říct, že to zabralo.. Rozumím tedy tomu správně tak, že jakmile začnu prednison vysazovat, případná kila by šla sama dolů..?
 • Jitka Veletová, studentka medicíny 19.01.2011 22:43
  Syntetické kortikoidy jsou analoga přirozených hormonů. Proto i nežádoucí účinky jsou výsledkem zvýraznění jejich fyziologické funkce (ovlivnění metabolismu...), které se projeví až při dlouhodobém užívání vysokých dávek (několik měsíců) a nedají se příliš ovlivnit. Proto se tato léčba vždy pečlivě zvažuje. Nevím, jaká je vaše přesná diagnóza, ale například v případě imunitní trombocytopenické purpury by se měl počet krevních destiček zvýšit na požadovanou hodnotu do dvou týdnů. Jinak se kortikoidy po 4-6 týdnech postupně vysazují. Stejně se postupuje i případě, kdy odpověď na léčbu není trvalá. Takže nežádoucí účinky by neměly být tak výrazné.

Adresář

Diskuze na téma Vyšetření a léky

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku