Léčba larvami bzučivky zelené

Jako biologický nůž se označují larvy mouchy bzučivky zelené. Dokážou totiž velmi efektivně léčit bércové vředy, popáleniny a dalších nekrotické a infikované rány. Normální léčba je velice zdlouhavá a bolestivá a ne vždy se tyto rány zahojí. V dnešním článku se budeme věnovat léčbě pomocí larev mouchy bzučivky.

Unikátní léčba larvami mouchy bzučivky zelené je prastará léčebná metoda, kterou prováděli již staří Mayové. Několik tisíc let starou metodu však odsunula antibiotika a moderní chirurgie téměř do zapomnění. Jedná se o bezbolestnou léčbu, která má velice dobré výsledky.

Bzučivka zelená je moucha, jež v přírodě klade vajíčka na hnijící těla odumřelých živočichů. Larvy, velké asi 2 mm, se z vajíček při dobrých podmínkách líhnou již za 8 hodin a živí se mrtvou tkání zhruba 10 dní. Potom se zakuklí a asi za 10–14 dní se líhnou dospělci.

Larvy, které se k léčbě používají, jsou speciálně připravené, sterilní a naprosto bezpečné. Přepravují se v malých kontejnerech po 300 kusech, jedna larva měří v průměru asi 2 milimetry. Použít se musí do 24 hodin po dodání na pracoviště, kde se tato metoda praktikuje. Jsou využívány především při léčení ran pacientů s diabetem, bércovými vředy, proleženinami nebo popáleninami.

Jak larvy léčí

Kontejnerek s larvami se otevře a přiloží k hnisající mrtvé tkáni. Poté, co larvy přelezou do rány, se vše ováže sterilním obvazem. Takto se nechají larvy působit čtyři až pět dnů. Během této doby bzučivka zelená sežere většinu nemocné tkáně a té zdravé se ani nedotkne.

Larvy bzučivky zelené uvolňují z ústní dutiny enzymy, které rozpouští odumřelé tkáně, a larvy je pak vysají. Zničí také všechny bakterie a napomáhají tak dezinfekci rány. Larvy nejsou schopny porušit zdravé buňky, a proto přesně kopírují hranici mrtvé a živé tkáně přesněji než skalpel chirurga.

Po uvedené době se rána vypláchne. Nacucané larvy, které během „léčení“ pětkrát zvětší objem, skončí v pytli ve spalovně. Pokud by se nechaly žít delší dobu, vylíhly by se z nich mouchy.

Léčbu larvami je možné opakovat dvakrát po sobě. Celkově tato léčba může probíhat osm až deset dnů. Léčba larvami mouchy bzučivky je vhodná pro všechny pacienty trpící vleklými problémy s kožními ranami, pomáhá léčit chronické a nehojící se rány.

 

Setkali jste se již s léčbou mouchy bzučivky zelené a jaký názor na ni máte?

Léčba larvami bzučivky zelené patří do témat
 • larvičky witto 06.10.2012 00:47:02

  ..je to moc zajímavé,ale kdo poradí kde je sehnat a kolik stojí....mám velké problémi a nic nezabírá....děkuji za případnou radu......Luca

  • Re: larvičky Oli 12.11.2014 22:48:37

   Dobrý den,
   bzučivky zelené chovám doma a larvální terapie opravdu výborně funguje. V laboratoři, odkud je dodávají nemocnicím stojí pár stovek larev několik tisíc korun. Mně sice trvalo dlouho, než jsem je sehnala, ale podařilo se, larvy Lucilia Sericata jsem objednala u Acheta farm, vanička stála 30 Kč. nechala jsem je zakuklit v hlíně, po nějaké době se vylíhly mouchy, které krmím ovocem, džemem atd. Rády sají i šťávu z masa. Když jsou mouchy dostatečné velké a začnou se pářit, kladou potom vajíčka na trochu mletého masa, které dávám do víčka od zavařovačky na navlhčený kosmetický tampon. Nakladená vajíčka z masa seberu a dám si je na čistý tampon, uzavřu v zavařovačce. Po cca osmi hodinách se líhnou malé larvičky, které pro jistotu propláchnu koloidním stříbrem - kvůli dezinfekci a potom je aplikuji do rány. Po šesti až sedmi dnech larvy samy vylezou. Pokud je chcete odstranit dřív, stačí opláchnout teplou vodou. Když si nebudete s něčím vědět rady, napište mi, ráda se podělím o informace a zkušenosti. happeace@email.cz

 • příroda je mocná zdenka 04.01.2012 19:43:00

  někdY stačí na nemoci i tak málo jako je obyčejný hmyz ,na to aby byl člověk zase v pořádku

 • mouchy Mirka 04.01.2012 15:47:07

  Mouchy jdou za odměnu do spalovny.

  • Re: mouchy lída 04.01.2012 19:38:09

   no ,jo ,jsou prostě infikovaný,ale posloužily dobrému účelu

 • mouchy ivča 04.01.2012 08:15:15

  už jsem něco podobnéhočetla,je to jako spijavicemi.Stejně ,když totak vezmete,našezdravotnictví je samá chemiea někdy stačí obyčejnámoucha či jiný drobnýživočich a je ponemoci,Májové neměli znaší vyspělézdrav.techniky a možnostívůbec nic a přece dokázaliléčit -z přírody.Jak užtenkrát musela být jejichcivilizace na tu našidnešní vyspělá at už vléčení,astronomii,stavitelství.....


Adresář

Diskuze na téma Vyšetření a léky

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku