Vyšetření a léky

Ibalgin – růžové štěstí, nebo neštěstí?

Magdalena Šalamounová
29.12.2011

Každého z nás někdy bolí hlava, záda, zub nebo třeba koleno. Pokud však patříte k těm, kteří si vezmou růžovou pilulku kdykoli, když pocítí jakoukoli bolest, pak si možná zaděláváte na řadu zdravotních problémů, které s častým užíváním ibalginu souvisí. Pokud si ovšem občas vezmete prášek, když už nemůžete bolestí usnout, samozřejmě vám žádné nebezpečí nehrozí.

Co je ibalgin a k čemu se užívá

Ibalgin patří mezi léčiva, která zmírňují bolest, snižují horečku a mají protizánětlivé účinky. Existuje v různých formách – sirupy, masti, gely. Ibalgin můžete zakoupit pod různými názvy, jako například ibumax, dolgit, nurofen, apo-ibuprofen, nebo ibufein.

Ibalgin se rychle vstřebává do krve a tím se velmi rychle dostane ke zdroji bolesti, kterou utlumí. Účinek pilulky tedy pocítíte už během 30 minut.

Co způsobuje dlouhodobé užívání Ibalginu

Za dlouhodobé užívání ibalginu se pokládá už týden pravidelného konzumování růžových pilulek. Doporučená dávka je do 1200 mg. Jestliže překračujete doporučenou denní dávku, nebo prášek konzumujete každý den třeba několik měsíců, může vám přivodit nepříjemné zdravotní komplikace zvláště v oblasti zažívacího traktu.

Vysoké dávky ibalginu způsobují žaludeční vředy, poškozují žaludeční sliznici a střeva. Narušením střevní mikroflóry si můžete přivodit také velmi závažnou Crohnovu chorobu střev. Kromě toho hrozí několikanásobně vyšší riziko mrtvice a infarktu, poškození slinivky nebo ledvin.

Velmi nevhodná je konzumace tohoto léku jako „prevence“, nebo při kocovině, protože vlivem chemických reakcí se zbytkovým alkoholem dochází k silnému podráždění žaludeční a střevní sliznice. Vyskytnout se mohou i dlouhodobé průjmy.

Alternativa růžového prášku

Pokud netrpíte chronickou bolestí, pak raději ibalgin nahraďte klasickým paralenem či anopyrinem, které také zakoupíte bez lékařského předpisu. Dětem dejte spíše panadol. Léky na bolest zkuste střídat – neberte si pořád stejný.

Vyzkoušejte také přírodní léčbu (čaje, obklady, spánek). Při bolesti hlavy se nejprve řádně napijte, pomoci může také odpočinek. Při menstruačních bolestech se místo prášků doporučuje odvar z majoránky, máty, meduňky a další čaje. Vezměte si prášek až opravdu jako nejkrajnější řešení.

Jestliže však trpíte velmi častými bolestmi (např. kloubů), pak budete mít situaci značně znevýhodněnou. V takových případech je bohužel léčba analgetiky na místě, ale jistě bude možné se poradit s lékařem o dalších možných alternativách.

Autor: Magdalena Šalamounová

Recept na šťastné Vánoce
Užíváte beta glukany? Zkuste ImunoBran. Je silnější.

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zdravý jídelníček dítěte
Výživa dětí

Zdravý jídelníček dítěte

02.01.2012

Zdravému složení stravy a správným stravovacím návykům by měly věnovat velkou pozornost zejména maminky malých dětí, protože tak zásadně ovlivňují jejich pozdější zvyky a vztah k ž ...