Darovat krev nebolí

Dobrovolníků, kteří se rozhodnou darovat krev, je u nás stále nedostatek. Mnozí lékaři vidí problém v tom, že si lidé neuvědomují důležitost dárcovství krve dřív, než se jich přímo dotkne. Přitom dobrovolné krevní dárcovství není nic víc než klasický odběr krve, který všichni ve svém životě párkrát zažili.

Pomoct může zkusit každý

Člověk má v těle průměrně 5 až 6 litrů krve. Pokud dojde ke ztrátě třetiny z celého krevního objemu, život je v ohrožení. I vy však máte možnost takového člověka zachránit. Dárcovství krve je vždy dobrovolné, poskytnout krev můžete ve věku od 18 do 60 let. Muži smí přijít k odběru maximálně čtyřikrát a ženy třikrát za rok. Mezi jednotlivými odběry musí být dvouměsíční pauza, aby nedošlo ke ztrátě železa. To je důležité pro tvorbu červených krvinek. Při jednom dárcovství nepřijdete o více než půl litru krve.

Co vám může zabránit darovat krev

Před samotným odběrem musí všichni zájemci vyplnit dotazník. Na jeho základě se rozhodne, jestli jste vhodným dárcem. Odmítnuti můžete být, pokud střídáte sexuální partnery, máte úzký kontakt s nemocným trpícím infekční žloutenkou nebo HIV. Darování nepřichází v úvahu ani tehdy, pokud užíváte drogy nebo nadměrně holdujete alkoholu. Riziko odmítnutí může představovat i tetování a piercing. Dále jsou z dárcovství dočasně vyřazeni lidé, kteří užívají některé léky na léčbu akné, lupénky, zbytnění prostaty, nebo třeba vypadávání vlasů.

Obavy z dárcovství krve

Hlavním důvodem, proč není dostatek krevních dárců, je strach. Tvrzení, že při odběru může dojít k nákaze různými nemocemi, ať žloutenkou nebo dokonce virem HIV, je mylné. Celý odběr probíhá v prostředí transfúzních stanic nebo jiných zdravotnických zařízení. Provádí se jednorázovými injekčními jehlami a dalšími, vždy sterilními, nástroji.

Kromě možné nákazy se lidé bojí výsledků, které se dozví z krevních rozborů. Laboratoř zkoumá krev na přítomnost žloutenky typu B a C, vir HIV (původce AIDS) a syfilis. Pokud by lékaři zjistili, že jste některou z uvedených nemocí nakažený, budou váš zdravotní stav sledovat a zajistí vám potřebnou léčbu.

Když se na problém podíváte z pozitivní strany, máte tak možnost dozvědět se zdarma, zda jste zdravý, popřípadě včas odhalit nemoc a se začít léčit. Pravidelní dárci krve tak kromě toho, že pomáhají, mají zároveň zajištěné i pravidelné preventivní prohlídky.

Když se stanete dárcem

Jestliže půjdete darovat krev, neměli byste očekávat žádnou finanční odměnu. Máte však ze zákona nárok na pracovní volno po dobu cesty k odběru i zpět, na samotný odběr a následný odpočinek. Volno, které vám zaměstnavatel poskytuje, je plně placené. Může se však stát, že potenciálního dárce krve ve zdravotnickém zařízení odmítnou. Pak je pracovní volno hrazené jen v čase, který je nutný pro návrat do zaměstnání.

Druhy odběrů krve

Existuje několik druhů krevního dárcovství. Klasickým a nejčastějším typem je takzvaný odběr plné krve. Ten vám zabere pouze pár minut podle toho, jak rychle vaše krev poteče.

S delší dobou (hodinou až dvěma) počítejte, pokud se rozhodnete darovat jen krevní plazmu, krevní destičky nebo červené krvinky. Separované odběry se provádí speciálními přístroji. Z vaší krve oddělí jen části, které chcete darovat, a zbytek vám během úkonu vrátí zpátky do krevního oběhu. Dát však jen jednu ze tří složek krevní tekutiny můžete v případě, jestliže dobře snášíte běžné odběry krve.

 

Darovali jste někdy krev?

Darovat krev nebolí patří do témat
 • Marcela 02.11.2010 10:47:48

  Já mám abnormálně nízkej tlak a dávala jsem pravidelně celých deset let. Nikdy mi nic nebylo a ještě jsem potom mohla jít na pivo...

  • Re: jarda 26.08.2012 11:56:26

   Ja jsem daval krev 25 let ale ted uz jsem prestarly

  • Re: Evka 12.01.2012 21:17:57

   Já mám tedy tlak tak nějak akorát, ale pivko po odběru- to jsem si dala jedno malé a měla jsem ji jak z praku :))) Teď už chodím několik let jen na separace krevních destiček-vybrali mě jako vhodnou dárkyni (průměrně tak 4-6 krát do roka) Ale tento odběr trvá kolem 1 hodiny a to je při mém zavodnění někdy krušné vyržet :)))

 • pupečníková krev inka 02.01.2012 15:33:24

  Ahoj, taky mi zakázali darovat krev, a ani pupečníkovou krev při porodu jsem nemohla darovat - tak jsme si ji nechali uschovat pro vlastní použití, pro miminko, kdyby ji někdy potřebovalo. Sice to stálo nějaké peníze, ale jsem moc ráda, že jsme to udělali, člověk nikdy neví, co se může stát.

 • Petr 29.09.2011 15:49:22

  rád bych daroval krev aspon bych se dozvěděl co mam za skupinu ,jsem z vysočiny.ale nevim coto vše obnáší!

 • Bambule 11.11.2010 13:55:06

  Jo jo, ono se to pěkne kecá, že to nebolí - co z toho, jak ráda bych darovala krev, mám 0+, ale mám toxoplazmózu, takže nesmím...

 • rád bych daroval... radek 27.10.2010 17:09:15

  rád bych daroval krev aspon bych se dozvěděl co mam za skupinu ale vzdy sebou seknu a je mi neskutečně zle a to stačí jen jedna zkumavka natož pulitr to už bych se nevzbudil...možná to souvisí s mým tlakem dříve sem míval nižší...

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Vyšetření a léky

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku