Betablokátory - Seriál o nemocích a lécích 1. díl

Betablokátory nebo také betalytika jsou léky užívané k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečních problémů. Zabraňují negativním účinkům, které vytváří stresové hormony na srdce. Dále snižují tepovou frekvenci a také mohou být užívané jakou účinná prevence migrén u lidí, kteří na migrény trpí.

Betablokátory se často využívají k léčbě vysokého krevního tlaku nebo nepravidelného srdečního rytmu. Tyto léky mohou být rovněž užívány k léčbě městnavého selhání srdce. U lidí, kteří již prodělali nějaké srdeční selhání, redukují riziko vzniku dalšího.

Vedlejší účinky

U většiny lidí, užívajících betablokátory, léčba probíhá bez vedlejších účinků. Ale jelikož betablokátory zpomalují srdeční rytmus, mohou vyvolávat pocit únavy. Pokud je užíváte, možná si všimnete, že už nemůžete být tak fyzicky aktivní jako předtím. Například při náročnější chůzi do schodů, je mnohem lehčí se zadýchat. Někteří muži mou mít také problémy s erekcí.

Na začátku užívání mohou betablokátory vyvolávat závratě, zmámenost či lehkomyslnost. Jelikož tyto stavy mohou být při určitých činnostech nebezpečné, je vhodné se například v této době vyhnout řízení auta. Závratě většinou po několika dnech užívaní vymizí. Jestliže u vás tyto stavy ani po několika dnech nezmizí, je vhodné o tom informovat vašeho lékaře.

Při užívaní beta blokátorů zajděte k lékaři jestliže:

 • jste zneznámých důvodů najednou přibrali na váze
 • máte otoky rukou, nohou či chodidel

Pokud máte problémy s dýcháním, nízký puls (méně jak 50 tepů za minutu) nebo pociťujete bolest na hrudi, lékaře vyhledejte okamžitě.

Dají se beta blokátory užívat při cukrovce?

Ano, dají. Ale mohou skrývat některé varovné příznaky nízké hladiny cukru v krvi. Například se jako reakce na nízkou hodnotu cukru nezrychlí srdeční puls. Při užívání beta blokátorů při cukrovce je nutné hladinu cukru v krvi pečlivě sledovat. Pokud budete mít nízký cukr často, je možné že vám bude váš lékař chtít upravit dávkování léků na cukrovku.

Lze beta blokátory užívat při astmatu nebo chronickém plicním onemocnění?

Beta blokátory nejsou obvykle užívány lidmi trpícími astmatem, jelikož ho mohou zhoršit či dokonce způsobit astmatický záchvat.

Beta blokátory někdy mohou užívat lidé s chronickým plicním onemocněním jako je emfyzém (rozedma plic) nebo bronchitidou. V tomto případě je, ale důležité nepodceňovat jakékoliv problémy s dýcháním a v případě nutnosti vyhledat lékařskou pomoc.

Co při současném užívání dalších léků?

Váš lékař by měl vědět o veškerých lécích, které užíváte. A to i těch bez předpisu, jelikož v některých případech, by následky současného užívání beta blokátorů a jiných medikamentů mohli být velmi vážné.

Co dělat, když omylem vynecháte dávku?

Betablokátory se obvykle užívají jednou až dvakrát denně, a to přesně tak jak stanoví lékař. Pokud si zapomenete vzít dávku a neuplynulo od té doby více jak pár hodin, můžete si ji ještě dodatečně vzít. Ale jestli je tomu více jak 4 až 6 hodin, dávku si již neberte a vyčkejte až na další pravidelnou dobu užívání. V případě vynechání, dávku nezdvojujte!

Pozor, alkohol spolu s betablokátory může kriticky snížit krevní tlak!

Pečlivě čtěte příbalový leták, v případě nejasností se obraťte na svého lékaře nebo lékárníka!

Betablokátory - Seriál o nemocích a lécích 1. díl patří do témat
 • John Smithf891 28.02.2017 12:34:59

  This is really interesting, You're a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your web site in my social networks! edbeebdadkddedkd

 • muze astmatik viagru denisa 20.09.2010 12:51:04

  muze si vzit viagru astmatik

 • Nik ešte nepísal Čertík 20.02.2010 18:36:13

  Ešte nik nepísal o velmi velkej aktivite beta blokátoru na potenciu. Osobne som používal lieky s beta blokátormi. Ako muž som bol úplne vyradený a doktorka ma na uvedené neupozornila. Pretože som úplne náhodou na Internete prišiel na tkéto veľmi záporné vlastnosti, prestal som tito lieky používať, Moja potencia sa upravila na pôvodnú hodnotu, a ak si môžem vybrať betablokátory NIKDY . ´ˇna na to doktorka neupozornila, a je je ľahko. Ona je žena. Ak si môžem vybrať, radšej infark ako byť totálne neschopný a kupovať si Viagru. mali by dať zákonom, že lekár MUSÍ uviesť aj negatívne vlastnosti lieku

 • reakce na sneznyv@zoznam.sk simon 31.03.2009 08:45:03

  A kdo, ty idiote jeden, by se mel k „hlboko lekarskym tematikam“ vyjadrit lepe, nez uzivatel samotneho leku?Nevim, proc na tuhle radoby moudrou poznamku vubec odpovidam, nutno vsak podotknout, ze jsi hovado bez mozku, co nema paru o vyznamu slov, jako „hluboce lekarske tema“. Ta divenka se ani naznakem nehodlala bavit o operaci mozku, jen podotkla, ze beta blokatory bere take a jak to ovlivnuje jeji zivot, coz je vskutku prinosne, narozdil od tve zhovadile poznamky, simpanzi!

 • Betablokátory Adéla Pavlů 10.03.2009 13:09:16

  Dobrý den, betablokátory užívám už asi 5 let a musím konstatovat, že se po nich při větší námaze oparvdu více zadýchávám. Stačí ujít více schodů či stoupat do kopce a to je mi teprve 27 let. Jednu dobu jsem se cítila i více unavená a přibrala i nějaké to kilo navíc. Jinak mně léčba asi v ničem jiném neovlivnila. Jen by prostě betablokátory nemohli užívat vrcholoví sportovci, protože jejich výkony by byly nedostačující.

  • O autorovi príspevku Viktor Snežný 13.03.2009 11:06:10

   Taký adolescent sa vyjadruje hlboko odborným lekárskym tematikám?

  • O autorovi príspevku Viktor Snežný 13.03.2009 11:05:55

   Taký adolescent sa vyjadruje hlboko odborným lekárskym tematikám?


Adresář

Diskuze na téma Vyšetření a léky

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku