Vyšetření a léky

Antagonisté H2-receptorů - Seriál o nemocích a lécích 8. díl

Petr Zimola
27.04.2009

Nadměrná kyselost žaludečního obsahu je jedna z hlavních příčin vzniku peptických vředů. Produkci žaludeční kyseliny výrazně stimuluje histamin. Léky zvané antagonisté H2-receptorů blokují jeho působení právě na specifických receptorech, kde onu zvýšenou produkci kyseliny chlorovodíkové vyvolává.

Na rozdíl od antacid, které žaludeční kyselinu neutralizují, antagonisté H2-receptorů její produkci blokují. Ve srovnání s touto skupinou mají pomalejší nástup účinků (pacienti někdy pocítí úlevu od symptomů až několik dní po začátku terapie), na druhou stranu je však jejich působení dlouhodobější.

Při jakých potížích se užívají?

Antagonisté H2-receptorů se užívají k léčbě různých gastrointestinálních problémů. Jsou to především:

  • Sekundární peptické vředy (vyvolané stresem nebo farmakologicky)
  • Refluxní ezofagitida
  • Mendelsonův syndrom

Kdy být opatrný?

Krom možné alergické reakce na některou ze složek léku, by pacienti měli svého lékaře informovat zda trpí:

  • Onemocněním ledvin či jater
  • Porfyrie (vzácné onemocnění ovlivňující způsob jakým tělo zažívá potraviny, antagonisté H2-receptorů mohou tento stav zhoršit)
  • Oslabený imunitní systém (snížená kyselost žaludku může zvýšit riziko infekce)

Antagonisté H2-receptorů mohou ovlivňují vstřebávání a eliminaci některý látek (léky, alkohol). Proto je nutné možné rizika konzultovat se lékařem.

Nežádoucí účinky

Antagonisté H2-receptorů jsou všeobecně dobře tolerována a nežádoucí účinky se objevují až při terapii vysokými dávkami po delší dobu.

Nicméně, někteří lidé mohou pocítit vedlejší účinky, jako jsou:

  • Bolesti hlavy
  • Závratě
  • Únava
  • Zácpa nebo naopak průjem
  • Arytmie

Cigaretový kouř zvyšuje produkci žaludeční kyseliny, a to především přes noc. To snižuje účinky antagonistů H2-receptorů. Proto se lidem, kteří mají výše zmíněné problémy doporučuje při začátku terapie zároveň přestat kouřit.

Antagonisté H2-receptorů mohou pronikat placentární bariérou a dostávají se i do mateřského mléka. Tím mohou negativně ovlivňovat vyvíjející se plod a kojence. Z toho důvodu se nedoporučuje jejich užívání v těhotenství a při kojení.

Máte s těmito léky nějaké zkušenosti vy?

Autor: Petr Zimola

Zvedněte si sebevědomí!
"Ucpané" slzné kanálky u novorozenců

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl
Vyšetření a léky

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl

03.06.2009

V léčbě kožních onemocnění se dnes využívá řada lokálních přípravků obsahující množství účinných látek (antibiotika, kortikosteroidy atd.). Účinek těchto léčiv velkou měrou ovlivňu ...

Vše o kojení - 4.díl
Kojení

Vše o kojení - 4.díl

25.05.2009

Hned po porodu, když už svůj uzlíček radosti držíte v náručí, přiložíte dítě poprvé k prsu. Pamatujte, sací reflex dítěte je nejsilnější během první hodiny po porodu. Pokud máte „s ...